W ostatnich latach w sklepach ogrodniczych pojawiło się dużo nowych środków, które można stosować w celu zachowania kondycji roślin. Promowane środki ochrony roślin są warte zauważenia, gdyż mogą w znaczący sposób wpłynąć na stan zdrowotny roślin.

Dużo chorób może atakować rośliny ogrodowe, a często zdarza się, że już zakupione bądź otrzymane od sąsiada nasiona są zaatakowane przez wirusy bądź grzyby. Wtedy często nie da się ich już odratować. Stosując środki do zwalczania chwastów możemy przeciwdziałać chorobom w zasadzie na każdym etapie rozwoju rośliny. Można również prowadzić zwalczanie chwastów, przy pomocy takich środków jak herbicydy. Nie powinno się jednak kupować ich bez uprzedniego sprawdzenia jaka dokładnie choroba dosięgnęła daną roślinę, gdyż nadmiar środków chemicznych zastosowanych bez potrzeby może wpłynąć na roślinę negatywnie, osłabiając ją i odbierając siły na samodzielną walkę z atakującym ją czynnikiem.

Można kupić również preparaty na mrówki. Dopiero odpowiedni środek zastosowany według instrukcji doprowadzi nasze działania do wymarzonego celu w postaci pięknego ogrodu pełnego zdrowych roślin. Aby cieszyć się w pełni roślinami, trzeba wybrać najpierw odpowiednie nasiona.

Odpowiednia selekcja pomoże nam uzyskać większe plony. Oczywiście powinno się stosować preparaty na chwasty, insekty i grzyby, które atakują rośliny. W przypadku kukurydzy dobrym pomysłem jest zastosowanie preparatu Metodus 650 WG, jest to herbicyd selektywny. Opis jego działania, można znaleźć na stronie Innvigo.com. Skutecznie zwalcza chwasty występujące najczęściej w uprawach kukurydzy takie jak chwastnica jednostronna, gwiazdnica, jasnota purpurowa, rdestówka powojowata, tobołki polne, tasznik pospolity czy komosa. Dzięki selektywnemu działaniu zwalcza chwasty nie szkodząc uprawom kukurydzy. Przed wykonaniem oprysków należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi dawkowania. Oprysk powinno stosować się przed wschodem słońca, wówczas najlepiej zostanie wchłonięty. Poczytaj również o tym związku fenoksaprop-p-etylu.