Hodowla roślin wymaga różnego rodzaju specjalnych zabiegów, musimy chronić nasze rośliny i uprawy przed insektami, jak również przed chwastami.

W chwili obecnej na naszym, krajowym rynku, operuje wiele podmiotów, które wyspecjalizowały się w sprzedaży chemii ogrodniczej i toteż środki ochrony roślin przez nie oferowane są sprawdzone i z reguły tańsze od cen oferowanych przez konkurencje. Mają one stałą klientelę i raczej nie notują dużych wahań w wielkości sprzedaży, ponieważ zwalczanie chwastów na ogrodach zawsze będzie się toczyć, a nikt nie chce mieć zachwaszczonego ogródka. Można kupić preparaty na mszyce czy mrówki zawsze będą cieszyć się niesłabnącą popularnością i w zasadzie nie mają w tej chwili żadnej rozsądnej alternatywy.

Duży wpływ na rozwój tej gałęzi sprzedaży ma fakt, że pod wpływem rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństw i ciągle silniejszych nacisków ekologów, nastąpił w branży chemicznej prawdziwy skok technologiczny, który doprowadził do pojawienia się na rynku preparatów, których toksyczność w porównaniu do tych sprzed piętnastu lat jest wręcz znikoma.

Są również nawozy ogrodnicze selektywnie działające, to znaczy, że działają tylko na szkodliwe organizmy, a nie wywierają wpływu na te całkowicie nieszkodliwe, a często pożądane. Na runku znajdziemy wiele preparatów, które pomogą nam dbać o nasze rośliny.

Mogą one niszczyć tylko niepożądane rośliny, chwasty czy też szkodniki i grzyby. W zależności od naszych upraw powinniśmy wybrać odpowiedni preparat. Obecnie stosuje się zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach jak również w kukurydzy, dzięki nim możemy wyeliminować wiele niepożądanych chwastów z upraw. Oczywiście powinniśmy wiedzieć jak właściwie stosować opryski. Oprysków nie należy stosować w czasie opadów deszczu, jak również w okresach dłuższej suszy. Preparat bowiem musi dotrzeć równomiernie do korzeni roślin na które ma oddziaływać. Warto także zwrócić uwagę na silny wiatr, który może skierować opryski na inne uprawy, co może być dla nich szkodliwe.